Serigraf Baskı

Serigraf Baskı Nasıl Yapılır?

Kısaca serigraf baskı, bir seri baskı yapma biçimine denilmektedir. Geçmişte de kullanılan be hala kullanılmakta olunan bu baskı biçimi bir sanat dalı olmakla birlikte sanayinin de gelişmesi olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda endüstriyel ürünlerin de markalaşmasına olanak sağlamaktadır. Metal ya da ahşap bir çerçeveye gerilen ipek kumaşın emülsiyon ismi verilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışık altında pozlama adı verilen bir yöntem ile basılması gereken grafik, polyester ipek tarzı kumaşa şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgelerin su yardımı ile boşaltılmasıyla birlikte hassas bir şablon ortaya çıkmaktadır. Bu şablona kalıp ismi verilmektedir. Daha sonra ragle ismi verilen ağzı keskin bir madde yardımı ile baskı yapılmaktadır.

Serigraf Baskı Türleri

Serigrafi baskı her türlü yüzeye ve malzemeye uygulanan bir baskı çeşididir. Ayrıca matbaanın baskı yapamadığı durumlarda serigrafi baskı kullanılmaktadır. Örneğin metal, seramik, kumaş ve cam olan ve hemen hemen her türlü malzemeye baskı yapılabilmektedir. Serigraf baskıya kısaca elek baskı da denilmektedir. Yani bir çerçeveye gerilmiş bir şekilde olan ipek üzerine emisyon dökülmekte ve ışığa hassa duruma getirilmesi gerekmektedir. Pozlama işlemi gerçekleştirilir ve ışık gören kısımlar boyayı alta sızdırma yöntemi ile baskının gerçekleşmesi sağlanır. Diğer baskı türlerinden olan ofset baskı türü ise düz baskı türüdür.  Bu baskı türünde ise kauçuğu boyar ve kauçuk ise kâğıdı boyayarak işlem gerçekleşmektedir. Genellikle reklamcılık sektöründe kullanılmaktadır.

Serigraf Baskı Tekniği

İlk olarak Corel veya benzeri programlarda hazırlanan grafik, tasarım gibi bir görsel hazırlanmalıdır. Bu sayede grafik sanatlarda ve baskı resim çalışmalarında oldukça sık kullanılan serigraf baskı tekniği için gerekli olan malzemeleri tanımanın ve uygulama da karşımıza çıkacak sorunları en aza indirmek konusunda oldukça önemli bir konudur. Gazeler yani bir diğer adı ile elek dokumalar serigraf baskı konusunda akıllara gelen ilk serigraf baskı tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. İpek dokumalar en kaliteli baskı malzemeleridir. Emilsiyonu daha kolay ve daha iyi tutar. Esnek bir yapısı vardır. Sentetik dokuma ise plastik maddeden yapılmaktadır. Mürekkep geçirgenliği oldukça fazladır ve kimyasal maddeler karşısında dayanıklılığı oldukça fazladır. Rakleler ise elek üzerindeki boyanın şablon delikleri üzerinden baskı yapılarak yüzeye geçmesini sağlayan bir sıyırıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapptan Gönder
1
Yardıma mı ihtiyacın var?
Merhaba ürünleriniz hakkında bilgi almak istiyorum